неділя, 10 жовтня 2021 р.

Дієта під час діареї

 


Кожен із нас хоч раз у житті стикався з таким неприємним явищем, як діарея, або пронос. Дієтичне харчування при цьому – найважливіша частина лікування. Адже навантажувати хворий кишківник звичайною їжею – це те саме, що навантажувати зламану ногу звичайними рухами – ходити, бігати. Так і доламати недовго... Дотримуйтесь дієти під час захворювання – і після одужання знову можна повертатися до звичайного раціону. Не дотримуватися дієти - і можна потім ще довго страждати від проблем зі шлунково-кишковою системою.

Ця інформація полегшить вам вибір простих страв для щоденного харчування. 

Отже, у вас (або у вашої дитини) гостра діарея. Що їсти? Чого не можна? 


1-й день:

 - Сухарі домашні з білого батону, або магазинні білі пшеничні ("молочні", "ванільні") без родзинок, без висівок чи горіхів, без маку, без насіння, по 1-2 шт з чаєм або 1%-ним кефіром. 

 - Чай чорний, зелений, або ромашковий, м'ятний. Дорослим - без цукру. Дітям - не міцно заварений, з невеликою кількістю цукру.

 - Кефір нежирний, до 1%, якісний, не кислий - "Селянський", "Галичина", "Ферма".

 - Каша на воді - добре розварена, рідка - як рисова каша на фото вище. Для цього на 1 частину крупи потрібні 3 частини легко підсоленої води. Дітям у готову кашу можна додати трохи цукру. Каша повинна бути без молока, масла чи олії, без родзинок, фруктів, варення або інших добавок. Найкраще – рисова (з круглого рису). Підходить вівсяна (з пластівців), гречана, кукурудзяна, пшенична, манна (на воді!) . Перлова каша не рекомендується. 

 - Печене яблуко солодкого сорту (Голд, яблукогруша), їсти без шкірки. Або готове дитяче яблучне пюре. Інші готові фруктові пюре не можна. 

* * *

2-й день :



Те ж, що й у перший день +

 - Омлет паровий (1 яйце збовтати з 1 чай.лож. молока, ледь посолити, вилити у силіконові формочки для кексів, чи в мисочку, приготувати в пароварці чи на водяній бані).

 - Картопляне пюре на воді, обов'язково підсолене, без олії, масла чи молока. Для цього зваріть картоплю, як завжди, в підсоленій воді. Злийте відвар в горнятко, а потім товкачиком або блендером зробіть пюре, потроху підливаючи гарячий картопляний відвар з горнятка. Можна їсти разом з невеликою кількістю відвареного курячого філе. 

 - Суп дієтичний: вермішель-павутинка, зварена до м'якого стану + рис розварений (або інша крупа) + картопля і фрикадельки з курячого філе (фарш + яйце + сіль). Можна в киплячий суп влити тонким струменем збите виделкою яйце, щоб утворилися яєчні "ниточки". Можна в тарілку із супом покласти домашні кубики-сухарики із білого батону. 

 - сир кисломолочний, обов'язково пастеризований, в закритій упаковці, від хорошого виробника! Нежирний (жирність до 1%), і невелика кількість: дітям 50-100 гр на день, дорослим максимум 150 гр на день. Можна з 1% кефіром, але без сметани, без родзинок, без фруктів, варення та інш.

 - готове дитяче харчування, наприклад баночки з м'ясним пюре:


Дитяче м'ясне пюре можна додати до каші, відвареної тонкої вермішелі (НЕ з твердих сортів пшениці!), чи до картопляного пюре. 

Можна також їсти як дітям, так і дорослим готові дитячі м'ясно-овочеві пюре "Овочі з індичкою", "Овочі з телятиною" і подібні, (але не з буряком, не з чорносливом, не фруктові чи ягідні). 

* * *

3-й день :



Те ж, що й у перші два дні, а до цього додаємо:

- Яйце, зварене на м'яко, або на круто. 

- Хліб білий або батон білий вчорашній (не можна свіжоспечений!). Без висівок, горіхів, насіння чи інших добавок. По 1 шматочку, не більше, ніж 3 рази на день. 

- Тефтелі, парові котлети з картопляним пюре, рисом, вермішеллю (не з твердих сортів пшениці).

- Риба нежирна морська (хек, мінтай) відварена, запечена в фользі чи рукаві, або приготована на парі (не смажена). 

* * *

4-й день і далі:


Те, що можна було раніше, плюс інші страви за принципами, наведеними нижче. 

Можна потроху додавати до страв вершкове масло, або тонко намазувати його на хліб, додати до супу трохи 15% сметани.

 *  *  *

❗ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ:

- НЕ можна важкостравну їжу, або таку, яка викликає бродіння та здуття: пельмені, вареники, млинці, оладки, молоко, горох, квасолю та інші бобові, капусту, кукурудзу, свіжий хліб, булки, горіхи, насіння;

- НЕ можна смажене;

- НЕ можна копчене, солоне (оселедець, квашені страви, тощо), в'ялене м'ясо та риба, суші;

- НЕ можна ковбасні вироби, сосиски, сардельки;

- НЕ можна гостре (часник, цибуля, оцет, перець, хрін, редька, гірчиця та подібне) ;

- НЕ можна гриби; 

- НЕ можна алкоголь; 

- НЕ можна салати, сирі фрукти, сирі овочі, соки, смузі; 

- НЕ можна фастфуд: піцу, хот-дог, бургери, картоплю фрі, нагетси, напівфабрикати, чіпси, горішки чи сухарики з приправами;

- НЕ можна консерви (м'ясні тушонки, рибні консерви, мариновані чи квашені продукти) ;

- НЕ можна шоколад, торти, тістечка, випічку (можна сухе печиво "Марія" або крекери вершкові 2-4 штуки 2-3 рази на день). 


ДЕТАЛЬНО ЗА КАТЕГОРІЯМИ ПРОДУКТІВ. 


МОЛОЧНЕ.

Не можна молоко, каші або каву/какао з молоком, молочні супи. Грудне вигодовування не припиняти! 

Можна кефір, йогурти не жирні - до 1%, без добавок (без фруктів, злаків).

Сир кисломолочний - можна нежирний до 1%, пастеризований, небагато.

 

КРУПИ.

Можна всі, крім перлової. Каші мають бути на воді, добре розварені, підсолені (для дітей - з невеликою кількістю цукру), без молока, олії, масла чи родзинок, варення чи ягід/ фруктів. Можна додавати крупи до супу. 

 

БОРОШНО.

Не можна свіжоспечений хліб, не можна сірий і чорний хліб, хліб з висівками, випічку, булки, деруни, млинці, оладки.

Можна сухарі з білого батону, пшеничного борошна.

Не можна вареники, пельмені, хінкалі, макарони. Можна тонку вермішель - павутинку (в супі або з тефтелькою чи паровою котлетою).

 

М'ЯСО.

М'ясо можна, головне, щоб не жирне і не смажене, а варене, тушковане, запечене в рукаві. Можна фрикадельки, тефтелі, чи парові котлети. 

 

РИБА.

Можна, тільки не жирну та не смажену. Наприклад, хек, мінтай. Можна варену (юшку), тушковану, запечену в рукаві. 

 

ЯЙЦЯ.

Можна з другого дня як паровий омлет, додавати в суп, з 3-го дня варені.

 

ФРУКТИ.

Можна тільки 1 печене яблуко на день, їсти без шкірки. Інші фрукти НЕ можна. Соки НЕ можна. Коли випорожнення стануть нормальними - можна 1 сире яблуко без шкірки на день, 1 банан. Потім пробувати інші фрукти потрошки, невеликими шматочками, не більше 1 фрукта на день до одужання.

Сухофрукти – не можна чорнослив, родзинки, курагу, в'ялені банани та ін. Можна компот з сушених яблук. 

 

ОВОЧІ. ЗЕЛЕНЬ. КОРЕНЕПЛОДИ.

Поки є рідкі випорожнення - овочі та коренеплоди тільки варені. 

НЕ можна сирі овочі та зелень (зелений листовий салат, салати з овочів, зелена цибуля), сирі коренеплоди (редиска, ріпа, редька, сира морква, сира петрушка, селера). 

Не можна буряки. 

 

ЯГОДИ.

До повного одужання (нормальний кал) ніякі ягоди НЕ можна. Сюди входять також кавуни, дині, виноград, чорниці та інші ягоди, помідори, ягідний морс.

 

СОЛОДОЩІ.

НЕ МОЖНА кондитерські вироби та солодощі (тістечка, торти, домашня випічка, цукерки, шоколад). Можна печиво «Марія» або крекери вершкові. 

 

ПРИПРАВИ.

НЕ можна гостре: гострі соуси та кетчупи, часник, цибулю, хрін, гірчицю, перець, аджику, оцет, та подібне.

 

ЖИРИ.

Поки є діарея - не можна вершки, вершкове масло, сало, сметану, олію, майонез, жирне м'ясо та жирну рибу. 

 



НАПОЇ.

Пити можна кип'ячену або бутильовану воду без газу, чорний чай, чай зелений, чай з ромашки, компот із сушених яблук.

Не можна соки, морси, смузі, алкоголь, солодкі газовані напої (можна Кока-колу, якщо дозволить лікар). 


 *  *  *

 Як довго дотримуватися такої дієти - до одужання: нормальні випорожнення, немає болю, здуття в животі. Тоді потроху розширюйте харчування. 

*  *  *

Здоров'я вам та вашим малюкам ❤️!

Немає коментарів:

Дописати коментар