Давайте спочатку визначимося, що таке прикорм.
Молочна адаптована суміш, яку дають на додаток або замість грудного вигодовування - це не прикорм.
Прикорм - це введення нових продуктів харчування, крім грудного молока (або молочної суміші).
Основна мета прикорму - не нагодувати шестимісячну дитину кашею, борщем або фруктами, а поступово привчити шлунково-кишковий тракт малюка перетравлювати іншу їжу, щоб плавно перевести дитину на харчування різноманітними продуктами.
Основна мета прикорму - не нагодувати шестимісячну дитину кашею, борщем або фруктами, а поступово привчити шлунково-кишковий тракт малюка перетравлювати іншу їжу, щоб плавно перевести дитину на харчування різноманітними продуктами.
Тому не варто поспішати з початком прикорму. Ідеальне харчування для дитини до 6 місяців - грудне молоко (або, за його відсутності, адаптована дитяча молочна суміш)
З 6 місяців час подумати про прикорм.
Як визначити готовність дитини до введення прикорму?
Мають поєднуватися кілька факторів:
✅дитина сидить самостійно в стільці для годування, або в мами/тата на колінах;
✅дитина виявляє інтерес до харчування батьків, тягнеться руками до їжі на столі. Для цього дитина має бачити як їдять дорослі. До введення прикорму потрібно класти дитину поруч, або садити на коліна чи на дитячий стілець, коли ви їсте.
✅коли дитина голодна, вона не виштовхує язиком їжу, яку ви їй дали з ложечки (наприклад, кабачкове пюре);
✅дитина може відвернутись, чи відштовхнути ложку з їжею, коли не голодна;
✅дитина здорова. Не слід вводити прикорм, коли дитина температурить, або в неї сильний нежить, виражені прояви алергії чи пронос.
- наявність зубів для готовності до введення прикорму не обов'язкова.
✅Дитина має сидіти на колінах у мами/тата, або в дитячому стільчику для годування. Вертикальне положення значно зменшує ризик попадання їжі в дихальні шляхи, як тоді б, коли дитина напівлежала.
✅Прикорм дають до 12 год. Наприклад, даємо прикорм перед другим ранковим годуванням. Якщо дитина перший раз поїла в 6-7 ранку, то це орієнтовно 10-11 год. Так протягом дня ви зможете побачити небажані реакції, якщо вони будуть (алергічні висипання, болі в животі, пронос, закреп, алергічний нежить, кашель, набряки).
✅Прикорм спочатку можна змішати з невеликою кількістю грудного молока (або суміші, якщо дитина на ШВ). Після цього даємо груди (або суміш).
✅Починаємо з невеликої кількості, наприклад пів чайної ложки пюре. Має бути пюре тільки з одного продукту - тобто тільки кабачок, або тільки броколі, чи тільки цвітна капуста. Їжу з декількох компонентів даємо тільки тоді, коли ми вже давали дитині ці компоненти окремо.
✅Щодня збільшуємо кількість на половину або цілу чайну ложку, поки не доведемо до повної порції - 150гр. Цим замінюємо одне грудне годування. Якщо дитина стільки не з'їдає - не примушуйте. Потім з'їдатиме більше.
✅После переходу на повну порцію даємо дитині тиждень, щоб звикнути до цієї їжі, а тоді вводимо новий продукт.
Наприклад, дитина вже на одне годування з'їдає 150 грамів кабачкового пюре. Тоді його даємо після обіду, а в першій половині дня вводимо новий продукт, знову починаючи з половини чайної ложки. Між двома продуктами з прикорму має бути одне грудне годування.
❗Не можна вводити одночасно два нових продукти, наприклад, кабачок і моркву, або кашу і яблуко, або цвітна капуста і м'ясо.
Якщо дитина категорично відмовляється від якогось продукту, робимо паузу на кілька днів, а потім знову пропонуємо. Не хоче - пропонуємо інший продукт, а цей спробуємо ще раз через кілька тижнів. Зрештою, ви теж, мабуть, любите не всі продукти.
Прикорм даємо з ложечки. Ще одну ложечку, за бажанням, можна дати дитині. Ложечка має бути з рівною, не викривленою ручкою.
Їжа має бути ледь теплою.
* * *
З чого почати прикорм?
Найкраще з овочів. В якості першого продукту ідеально підійде пюре з кабачків. Якщо не сезон - не варто купувати тепличні овочі, краще придбати пюре в баночці для дитячого харчування.
Якщо дитина недобирає вагу, ваш лікар може порадити почати прикорм з безглютенової каші.
Для першого прикорму вибираємо кабачок, броколі або цвітну капусту - але тільки щось одне!
Якщо у вас кабачки зі свого городу, ви можете з них приготувати пюре для першого прикорму:
- помитий і очищений молодий кабачок наріжте великими кубиками, приготуйте в пароварці до готовності (10-20 хв, залежно від пароварки).Якщо немає пароварки - киньте кубики в окріп (солити не потрібно) і варіть до готовності, це близько 5 хв.Подрібніть блендером (або ретельно розімніть виделкою) в пюре, додаючи зціджене грудне молоко (або молочну суміш, якщо дитина на змішаному або штучному вигодовуванні).Кабачкове пюре по консистенції має вийти як рідка каша.
За таким самим принципом можна приготувати інші овочі - броколі, цвітну капусту, гарбуз.
Майже всі дитячі каші, які є в продажу, містять доданий цукор, тому краще робити каші з крупів.
Першими вводимо безглютенові крупи: гречана, рисова (з круглого рису) або кукурудзяна. Після них - вівсяну, пшеничну. Манна каша перешкоджає засвоєнню заліза і містить "порожні" калорії, тому не є корисною.
❗Спочатку каша має бути без коров'ячого чи козиного молока, рідкою і однокомпонентною, а не сумішшю злаків.
Не додаємо в кашу цукор, сіль чи масло!
Як приготувати кашу для прикорму?
50 мл промитої крупи (наприклад, гречаної чи круглого рису) залити 150 мл окропу, розмішати, готувати в пароварці 30-40 хв. Зручно готувати в ємкості для круп, яка продається разом з пароваркою.
Крупи беремо саме 50 мл, а не грамів, бо співвідношення для рідкої каші: на 1 частину крупи - 3 частини води. Крупу і воду зручно відміряти мірним горнятком.
Якщо немає пароварки - заливаємо крупу водою, доводимо до кипіння і варимо на маленькому вогні приблизно 20 хв. Посуда має бути з товстим дном, щоб каша не пригоріла.
Далі блендером перетворюємо кашу на пюре. Беремо з цього потрібну кількість для дитини (на перший раз пів або 1 чайна ложечка), змішуємо з грудним молоком (чи сумішшю, якщо дитина на ШВ) і даємо дитині.
Решту з'їдаємо самі (можемо собі додати сіль і вершкове масло до смаку).
За таким же принципом готуємо інші крупи.
Пізніше, коли каша буде в харчуванні малюка вже кілька тижнів, до неї можна буде додати спочатку чайну ложку, а потім (якщо не буде небажаної реакції) - столову ложку коров'ячого молока (кип'яченого або ультрапастеризованого).
Далі по трошечки додаємо вершкове масло (при алергії - перетоплене).
Правила ті ж самі: починаємо з пів чайної ложки каші, поступово з кожним днем збільшуючи порцію на пів - одну чайну ложку, поки не дійдемо до цілої порції - 150 мл на одне годування.
Даємо тиждень на звикання і тільки тоді вводимо новий продукт в харчування дитини.
Прикорм із фруктів НЕ починаємо, так як фруктоза може призводити до бродіння в кишківнику, який ще не звик до будь-яких продуктів, крім грудного молока (суміші). А ще після фруктового пюре дитина може відмовлятися від овочів та каші.
З фруктів першим варто дати яблучне пюре в баночці, або приготувати його самому. Яблука потрібно вибирати стиглі, краще жовтих чи зелених солодких сортів (наприклад, «Голд») і приготувати в пароварці або запекти.
Як приготувати яблуко в пароварці?
У помитого яблука обережно виріжте серцевину, але не наскрізь. Поставте в пароварку отвором догори на 10 хв. Остудіть та ретельно розімніть м'якоть виделкою, перевіряючи, чи видалені всі зернятка та лусочки.
Давайте, як і всі нові продукти, починаючи з пів чайної ложки в першій половині дня, поступово доводячи до четвертинки, а потім до половини яблука. Коли пів яблука буде в харчуванні дитини як мінімум тиждень, можна вводити новий продукт. А яблуко можна додавати до каші, яку ви вже ввели раніше.
❗Дуже небезпечно давати очищені цілі фрукти дитині, бо вона, навіть не маючи зубів, може яснами відкусити шматочок і вдавитися!
Згодом вводимо м'ясо та інші продукти (про це нижче).
* * *
ВОДА.
Дитині, яка знаходиться виключно на грудному вигодовуванні, до 6 місяців воду давати не потрібно. Необхідну кількість рідини дитина отримує з грудним молоком.
* * *
ВОДА.
Дитині, яка знаходиться виключно на грудному вигодовуванні, до 6 місяців воду давати не потрібно. Необхідну кількість рідини дитина отримує з грудним молоком.
Якщо дитина вже отримує прикорм у достатній кількості, зазвичай це 7 місяців, воду потрібно пропонувати обов'язково. Найкраще – між прийомами їжі.
Воду необхідно наливати в горнятко у кількості одна чайна ложка і давати пити, тримаючи рукою і контролюючи процес.
Якщо дитина не хоче - не примушуйте.
Ідеальне пиття – це чиста вода. Не давайте сиру воду з колодязя або неперевірених джерел. Не підходить мінеральна вода – у ній багато солей. Краще купувати питну бутильовану дитячу воду, кип'ятити її не потрібно.
* * *
Продовжуємо тему прикорму.
Які ще продукти вводити в харчування і коли - читайте тут.
Ідеальне пиття – це чиста вода. Не давайте сиру воду з колодязя або неперевірених джерел. Не підходить мінеральна вода – у ній багато солей. Краще купувати питну бутильовану дитячу воду, кип'ятити її не потрібно.
* * *
Продовжуємо тему прикорму.
Які ще продукти вводити в харчування і коли - читайте тут.
Немає коментарів:
Дописати коментар