Наші вибачення можуть звучати непереконливо і не залагоджують провину. Чому так стається і як вибачатись правильно?
* * *
Нам може бути важко вибачатись, якщо в дитинстві нас змушували просити пробачення, погрожуючи позбавленням прогулянки або солодощів, чи примушуванням подумати про свою поведінку. В результаті соціокультурні норми не усвідомлювались, а нав'язувались і супроводжувалися почуттям нерозуміння, несправедливості та образи.
Дорослі вимагають від дитини того, чого вона не хоче або поки не може зрозуміти, і багато хто з нас разом із навичкою вибачатися засвоює і почуття приниження.
☑️Намагаючись уникнути цього почуття приниження, дорослі люди не завжди вибирають справді вірні формулювання.
Між «я вибачаюсь» та «вибач мені, будь ласка» — велика різниця. У першому випадку ми наче апелюємо до себе, "вибачаюсь" буквально означає "вибачаю себе" (порівняймо "одягаюсь" - це одягаю себе).
У другому випадку "вибач мені, будь ласка" - ми звертаємося до людини, чиї почуття зачепили. Це набагато складніше, тому що робить нас вразливими: інша людина може не прийняти вибачення.
☑️Чому ми взагалі просимо вибачення?
Спробуйте поставити це питання собі або комусь із знайомих, і напевно ви почуєте у відповідь щось на кшталт: «Тому що я був не правий/помилявся», або «Це було єдино правильне вирішення».
У цьому й проблема: подібні мотиви не відбивають того, на досягнення чого мають бути спрямовані вибачення.
☑️Якщо ви просите вас вибачити - значить, ви когось образили, засмутили, підвели, порушили чиюсь емоційну рівновагу.
Тому основною метою має бути спроба його відновлення, компенсація заподіяної шкоди та отримання щирого прощення. Для того, щоб вибачення були дієвими, вони повинні бути сфокусовані на почуттях і потребах іншої людини, а не наших власних.
✅Щоб вибачення були ефективними, вони повинні містити такі компоненти:
1️⃣Чітко сформульоване послання, яке показує, що ми усвідомлюємо причину проблеми. Не просто «пробач мені», а «пробач мене за те, що...»
2️⃣Вислів жалю за те, що сталося і за емоційну шкоду, яку ми спричинили: "Мені дуже шкода, що я тебе засмутив / образив/ підвів / поставив у незручне становище і т.д."
3️⃣Пояснення причини, але не виправдовування: "Я ненавмисно/ я забув, але розумію, що це мене не виправдовує".
4️⃣Пропозиція компенсувати заподіяну шкоду, якщо це можливо: купити рівноцінну річ замість зламаної/ загубленої, запропонувати грошову компенсацію, запросити в ресторан, проводити більше часу разом і т.д. Якщо не знаємо, як компенсувати шкоду, можна запитати: "Що я можу зробити, щоб це виправити?"
5️⃣Скажіть про свої майбутні наміри: "Я обіцяю виправити ситуацію та докласти всіх зусиль, щоб таке більше не повторилося"
* * *
Всі ми помиляємось. Незалежно від нашого віку чи досвіду, помилок не уникнути. Але ситуацію може виправити щире вибачення.
Нехай у вас таких ситуацій буде якнайменше!
Немає коментарів:
Дописати коментар