понеділок, 22 червня 2026 р.

«Та нічого особливого»: чому ми відкидаємо компліменти?

 Комплімент – це один із способів проявити увагу до іншої людини, покращити їй настрій, зміцнити стосунки. Проте комплімент або похвала не завжди викликають позитивну реакцію. 

Чи помічали ви, як дехто одразу ніяковіє і намагається знецінити приємні слова?

– Гарна сукня? Та я її на секонді купила за безцінь!

– Чудово виступила на конференції? Та я весь час затиналась і голос тремтів...

У таких ситуаціях людина ніби відштовхує добрі слова, не дозволяючи собі їх прийняти. А той, хто сказав комплімент, може відчути незручність або навіть пошкодувати про свої слова («Я що, похвалив якусь дешеву шмату?») 

Чому так відбувається?


   Одна з причин – низька самооцінка. 

Людині буває важко побачити в собі ті хороші якості, які помічають інші. 

Інша можлива причина – попередній досвід, коли похвала була нещирою або використовувалася для того, щоб щось отримати у відповідь. Тоді компліменти починають сприйматися з недовірою.


Заперечення компліментів – це не ознака скромності. 

Нескромно – якщо ви  розхвалюєте себе у відповідь: «Так, я купую лише найкращі речі», «Мої виступи всім подобаються». 

Прийняття компліменту – це про здатність подивитися на себе очима інших: із доброзичливістю та підтримкою, а не лише через призму самокритики.


Як правильно реагувати? 


Сприймайте комплімент як подарунок. 

Коли вам дарують щось від щирого серця, ви ж не відштовхуєте цю річ і не починаєте одразу критикувати її: «Ой, та мені не потрібний цей шарф, я й так маю їх забагато». Навпаки, ви відкриваєте коробку, розглядаєте подарунок і щиро дякуєте. Це вияв поваги до людини, яка його зробила.


Починати можна з малого. 

Іноді достатньо просто сказати «дякую». 

Це найпростіший і найефективніший спосіб показати, що ви почули і цінуєте слова іншої людини.  

Можна сказати: «Дякую, мені дуже приємно це чути».

Поділіться радістю: «Дякую, я довго обирала цю сукню!».

«Дякую, що оцінили мій виступ. Це дуже мотивує» 


Навчитися правильно приймати компліменти – це важливий крок до самоповаги і більш гармонійних стосунків з іншими.


 А як ви сприймаєте компліменти? 

Немає коментарів:

Дописати коментар